Pradedu pažindintis su Korku. Šeštadienis, susimetu į ausinuką Cork iWalk ir išeinu pasivaikščioti.
Pirmas sustojimas – visai šalia mano viešbučio Aban apartments: pagrindinis įėjimas į University College Cork (UCC). Pagrindiniai vartai buvo pastatyti 1928 m. po dėstytojų ir studentų protestų dėl įėjimo iš Gaol Walk, šalia miesto kalėjimo, kur buvo vykdomos viešos egzekucijos…
Tik įėjus pro pagrindinius vartus – Lewis Gluckman galerijos pastatas (2006), laimėjęs ne vieną architektūrinį prizą. Geresnės kokybės foto čia.
Vaikštinėju aplink UCC pastatus. Ne pirmą kartą jau čia esu… Prieš kelis mėnesius dalyvavau mokslinių tyrimų centro INFANT atidarymo vakarinėje dalyje.
Universitetas įkurtas 1849 m. Šiuo metu mokosi apie 17.000 studentų iš 80 šalių. Sakoma, kad studentas negali praeiti per pievos (dar vadinama Quad) centrą, nes rizikuoja neišlaikyti egzaminų. Kitas prietaras sako, kad prisišauksi nelaimę, jei eisi per universiteto herbą, kuris yra grindinyje po šiaurinio sparno arka… Baigiant universitetą vyksta iškilmingas perėjimas per pievą 🙂
Cork iWalk “gidas” veda į Fitzgerald parką. Gražus nedidelis parkelis. Fontanas. Šalia miesto muziejaus statybos aikštelė, parko renovacijos… Akį patraukia skulptūra – medis aplipdytas veidrodine mozaika. Į miesto muziejų norėtųsi užeiti, bet šiandien apžvalginis pasivaikščiojimas, pasilieku kitam kartui…
Netoliese dar vienas parkelis – Mardyke. Čia sutinku nemažai šunų su šeimininkais.
Einu link senamiesčio. Pilnos gatvės žmonių. Užsuku trumpam, pailsėti nuo triukšmo, į Petro ir Povilo bažnyčią.
Po to vėl pasineriu į St Patrick, Grand Parade šurmulį.
Crawford meno galeriją irgi pasilieku kitam kartui…
Kertu upę ir patraukiu link Saint Fin Barre katedros.
Katedros prižiūrėtojas labai draugiškas seniokas, prieina prie kiekvieno, dalina lankstinukus ir siūlosi atsakyti į visus klausimus. Daug kur bažnyčioje neleidžiama “turistauti”, fotografuoti. Čia labai demokratiška atmosfera. Įdomūs vargonai, kurie yra katedros kairėje, o ne gale, kaip įprasta. Pasirodo, tai vieni didžiausių vargonų Airijoje, paskutinį kartą renovuoti 2011 m. Klausiu, kada galima paklausyti grojančių vargonų. Sako, sekmadienį 11:15 būna koks nors renginys (ne pamaldos), kurių metų groja vargonai. Vedasi mane seniokas prie vargonų valdymo, atrakina pultą, pasakoja, rodo… Pasirodo, po paskutinio atnaujinimo daug kas kompiuterizuota…
Saint Fin Barre katedra buvo statoma 1865-1879 m. Katedros statybos konkurse buvo reikalavimas, kad kaina neviršytų 15.000 svarų. Tačiau paskirtas architektas W. Burges į planuojamą kainą neįskaičiavo bokštelių ir medžio drožinių. Galiausiai katedros pastatymas kainavo 100.000 svarų…
Įdomios detalės – zodiako ženklai langų mozaikose (kai tuo tarpu Lietuvoje katalikų bažnyčia draudžia tikėti horoskopais), masonų ženklai ir daugybė kitų simbolių iš biblijos.
Papietauju, po to leidžiuosi vedama kito Cork iWalk pasivaikščiojimo maršruto “gido”. Praeinu Beamish and Crawford alaus daryklą. Vėl kertu upę, lipu į kalną Shandon gatve, link St Anna bažnyčios.
Prie Butter muziejaus išgirstu lietuvišką kalbą. Pasiūlau nufotografuoti. Patikrintas lengviausias būdas susipažinti su praeiviais turistais 🙂 Paplepam šiek tiek. Viena iš lietuvių gyvena čia jau 5 metus. Parodo man žemėlapyje, kur galima nusipirkti lietuviško maisto…
Leidžiuosi žemyn, link senamiesčio.
“Gido” kelionė baigiasi prie South mall (finansinis Cork rajonėlis). Paėjus šiek tiek pėsčiųjų gatve Oliver Plunkett, šoninėje Beasley gatvelėje, randu Lituanica. Pasirodo, ne taip jau toli nuo Lietuvos ir nuvažiavau… Nusiperku kefyro ir saldainių “Vilnius” 🙂
Einu į maisto turgelį po stogu English market, kuris čia jau nuo 1788 m. Prisiperku maisto ir link namų…