Grįžinėju iš Lietuvos per Dubliną. Pernakvoju viešbuty, sekmadienį turiu kelias valandas iki Korko autobuso.
Lietingas Dublino rytas… Pusryčiauju kavinukėje O’Connell gatvėje, prie Spyglio (angl. Spire). Didžiausia skulptūra pasaulyje (120 m), oficialus pavadinimas – Šviesos monumentas.
Šalia centrinis paštas, pastatas reikšmingas Airijai, 1916 m. čia buvo sukilimo vadovybės buveinė.
Slepiuosi nuo lietaus turistiniame miesto autobuse City Sightseeing. Standartinis variantas, kaip ir daugumoj turistinių miestų: kol važiuoji autobusu, eina pasakojimas apie įžymias vietas, gali išlipti ir vėl įlipti kiek nori kartų. Geras variantas dideliems miestams, kai mažai laiko ir nesinori aiškintis transporto plonybių. Šitas Dublino autobusas skirtas dviems dienoms. Sakau, dabar būsiu tik vieną dieną, neužilgo vėl būsiu Dubline, ar galiu perkelti tą kitą dieną? Sako, gerai, užrašo ant bilieto abiejų dienų datas 🙂
Iššoku iš autobuso gana greitai, noriu apžiūrėti Kells knygą Trinity universiteto bibliotekoje. Paaiškėja, kad šiandien dirba tik nuo 12. Paslampinėju dar po universiteto teritoriją. Sugrįšiu čia vėliau…
Skulptūra – viena iš daugelio Arnaldo Pomodoro “Sphere within sphere” versijų.
Pavažiuoju autobusu keletą stotelių. Atrodo, Dublinas yra rašytojų miestas – J. Joyce (sakoma, kad jei miestas sugriūtų, tai jį būtų galima atstatyti pagal Joyce knygas), B. Shaw, O. Wilde, B. Stoker (Dracula), J. Swift (Guliverio kelionės, kuri pasirodo, buvo rašyta kaip politinė knyga, o ne vaikams) ir kiti.
Iššoku prie Dublinijos muziejaus. Pirma ekspozicijos dalis – apie vikingus. Tai senovės jūrininkai, piratai, keliautojai, pirkliai, naujų žemių užkariautojai. Prisimenu History kanalo serialą Vikings. Gana interaktuvus, žaismingas muziejus. Kai kur paslėpta informacija, reikia pakelti ką nors ar pasukti, norint sužinoti. Užsirašau savo vardą runomis 🙂
Į dabartinio Dublino teritorija vikingai atkeliavo 840 m. Nusprendė peržiemoti, taip čia atsirado pirmieji namai. Dublino pavadinimas kilęs iš Dubh linn ir reiškia juodas tvenkinys (angl: black pool). Dublinas buvo kontroliuojamas vikingų iki pat anglo-normanų (kurie irgi buvo vikingų palikuonys) invazijos XII a.
Antrame aukšte – viduramžių Dublinas. Trečia muziejaus dalis skirta archeologijai. Pristatomos darbo sąlygos, metodai.
Išėjus iš Dublinia, atsiduriu prie Christ Church Cathedral įėjimo. Toliau tikrinu airių lankstumą 🙂 Ir gaunu nuolaidą bilietui, panašiai kaip Sightseeing autobuse ir Dublinia muziejuje… Esu girdėjus, kad Airijoje galima derėtis, prašyti nuolaidų. Matyt susiję su tuo, kad airiai mėgsta bendrauti, yra geri pasakotojai, ne veltui iš Airijos kilę tiek daug žymių rašytojų…
Kristaus bažnyčios katedra yra seniausia Dubline, pradėta statyti XI a.
Lendu žemyn į katedros kriptą. Šiek tiek nustebina kavinė kriptoje. Sunkiai įsivaizduoju tokią Viniaus Katedros rūsiuose…
Vienas keistas eksponatas – “Katė ir pelė”. Įtariama, kad apie 1850 m. katė gaudė žiurkę ir abu užstrigo vargonų vamzdyje, taip ir mumifikavosi… Vienoje iš J. Joyce knygų yra toks posakis: užstrigę kaip katė ir pelė Christchurch vargonuose.
Einu atgal link Trinity universiteto. Pakeliui dar apžiūriu Dublino pilį.
Trinity universitete pusvalandžio trukmės studento-gido ekskursija. Religijotyros doktorantas pasakoja apie universiteto pastatus, įdomesnius istorinius įvykius ir asmenybes. Pavyzdžiui, skulptūra nuotraukoje dedikuota venam iš universiteto vadovų – G. Salmon. Ypatingai konservatyvus moterų atžvilgiu, buvo nusistatęs prieš moterų priėmimą į universitetą. Grąsino, kad moterys į universitetą ateis tik “over my dead body” (per mano lavoną). Ironiška, kad pirma moteris priimta į universitetą 1904 m., iškart po Salmon mirties…
Einu į senąja biblioteką, kur yra Kells knyga. Tai Biblija, parašyta apie 800 m. vienuolyne. Vertingiausia dalis yra Biblijos iliustracijos. Knyga buvo kuriama ne kasdieniam naudojimui, o labiau garbinimui. Jau pats muziejus kaip šventykla knygai…
Negalima fotografuoti Kells knygos, nuotrauka iš interneto:
Radau dokumentinį filmą apie Kells knygą, čia pirma dalis. Ir neseniai sukurtas animacinis filmukas – The Secret of Kells
Bibliotekos viršuje, ilgojoje salėje saugomos seniausios universiteto knygos.
Patinka man čia… Tas ypatingas senų knygų kvapas. Kažkokia labai šviesi atmosfera čia, tūkstančių knygų apsupty, kiekviena jų su savo istorija…
Neišeina čia būti tiek, kiek norisi… dar laukia kelionė į Korką…
Daniel O’Connell (Airijos išsilaisvinimo judėjimo lyderis XIX amžiaus pradžioje) skulptūra O’Connell gatvėje.
Netoliese skulptūra dedikuota rašytojui James Joyce.
Viešbuty pasiimu lagaminą ir link autobusu stoties. Pilnas GoBe autobusas, telpa ne visi norintys… Pirmenybė keleiviams su internete pirktais bilietais. Po 3,5 valandų jau esu namie, Korke.
[…] Airija, Dublinas, pirma diena […]