Airija, Limerick-Bunratty

Posted: March 23, 2014 in Airija 2014
Tags: , ,

Į Airiją sugrįžo žiema su lietum ir žvarbiais vėjais… Šeštadienio rytas, o aš dar neturiu aiškaus įsivaizdavimo, kurlink patraukti… Norisi važiuoti link vakarinės salos dalies. Jau stoviu eilėje prie autobuso, ir vis dar nenusprendus kur išlipsiu 🙂
Paimu bilietą iki Limeriko, kuris yra trečias pagal dydį Airijos respublikoje. Miestas, kuriame Airijos nepriklausomybės karo metu, 1919 m. balandį, 2 savaites gyvavo darbininkų paskelbtas Limerick Soviet, turėjo net savo pinigus.

Išlipusi autobusų stoty, patraukiu link karaliaus John pilies. Pakeliui užeinu dar į St Mary katedrą. Bilietus pardavineja kalbus seniokas. Klausia iš kur esu, paminėjus Lietuvą, prisimena Vilnių ir sako, kad nedaug lietuvių čia buvo užsukę.
StMaryI

Katedra yra seniausias Limerick pastatas, statytas 1172 m., tačiau iš tų laikų išlikę nedaug. Pvz., šios durys:
StMary

Ieškau pilies, prasideda lietus, pavirsta į krušą… Pačiu laiku surandu įėjimą į pilies muziejų. Muziejus visai įdomiai pasakoja Airijos istoriją. Anot ekspozicijos, Airijos aukso amžius buvo nuo 6 a. iki 1169 m. Tuo metu, kai didžioji Europos dalis skendėjo tamsoje, Airijos salos vienuolynai garsėjo kaip mokymosi centrai (tą liudija iki šių dienų išlikę knygos, pvz., Book of Kells). Airijoje tuo metu galiojo gana demokratiškas Brehon įstatymas – lygios moterų ir vyrų teisės, įdomi kompensacijų sistema įvykdžius nusikaltimą. Sužaidžiu galvosūkį apie Brehon įstatymą. Reikia “išnagrinėti” skyrybų, muštynių, bičių pasidalinimo bylas 🙂

Interaktyvus, gana smagus muziejus. Siūlo paliesti kai kuriuos eksponatus, apsirengti tų laikų drabužiais.
Rubai

Viduramžių istorija pasakojama per Anglijos karalius ir jų okupacinę politiką. Šią pilį pastatė Anglijos karalius John, Henry II (kuris 1169 m. atsiuntė armiją padėti Dermot McMurrough) sūnus. Tas pats karalius John yra vaizduojamas Robin Hudo istorijose.

Tudorius Henry VIII siūlė airių didikams – pasiduoti ir gauti iš anglų titulus ir žemes (Surrender and Regrant). Ši politika buvo gana sėkminga Limerick žemėse… Karalienė Elizabeth sugalvojo naują okupacijos tvarką – konfiskuoti žemes ir apgyvendinti anglus (Confiscation and Plantation).

Užrašai ant sienų siūlo įsivaizduoti Limireck kvapus: Sickly sweet smells of emptied chamber pots. Sharp acrid stench of the tannery. Aromatic smoke from turf fires. (liet: salstelėjęs naktipuodžių kvapas, aštri odos gamybos smarvė, durpinių krosnių dūmai)

Atskira salė skirta pilies apgulčiai 1642 m. Įdomu, kad puolėjai (airių sukilėliai katalikai) sugalvojo pasikasti po pilimi, kad susilpnintų pamatus ir galbūt sugriautų pilį. Pilies gyventojai savo ruožtu pradėjo kasti kontr-tunelius, kad sustabdyti užpuolikus…
Viršuje puiki panorama į Limeriką, Šanon (Shannon) upę:

JohnPV2

JohnPV

JohnPilis

Patraukiu į autobusų stotį. Pora skulptūrų Limerick centre:
LimSkul2LimSkul1

Pakeliui dar praeinu pro parkelį, pilną narcizų:
Narcizai3

Sėdu į autobusą link Bunratty kaimelio. Kai kurie tur. gidai (Lonely planet) gana negatyviai rašo apie Bunratty pilį ir parką, kaip per daug apgultą turistų ir sukomercintą. Na pažiūrėsim 🙂

Pilis yra kartu su liaudies buities muziejumi. Pirma lendu į pilį.
PilisB2

Normanų pilis, statyta apie 1425 m., gana gerai išsilaikiusi, nemažai kambarių atkurti tokie, kokie jie buvo 17 a. pradžioje.
PilisS1PilisS2

Miegamasis:
Miegamasis

Pora šviestuvų:
Liustra3MiegamojoLiustra

Paveikslas. Stalas.
BunPaveikslasStalas3

Taip užlipu iki viršaus. Gražu…
BunV1

Einu pasivaikščiot po parko namukus. Panašiai kaip Rumšiškių buities muziejuje, perkelti namai iš visos Airijos.
Žvejo troba:
ZvejoTroba

Šitame Auksinio slėnio (Golden Vale) name moteriškė siūlo pasivaišinti scone (Britanijoje, Airijoje populiarus pyragėlis).
GoldenValePyrag3

Brolių Hughes namas. Broliai XX a. pr. įkūrė pieninę, kuri gamina žinomus Airijoje ledus HB.
HBBH

Pastatytas visas miestukas, ir net bažnyčia, mokykla. Kai kuriuose namuose veikia parduotuvės, kur galima nusipirkti mezginių, papuopšalų. Veikia ir kai kurios kavinės. Vienoj parduotuvėj besislėpdama nuo lietaus, neatsilaikau, nusiperku  iš airiškų nėrinių padarytą skirtuką knygoms.
BunrMiestas

Kiekvienas namas turi vis kitokį senų namų ir daiktų kvapą. Daugumoje namukų jaučiamas gana stiprus dūmų kvapas, nes kūrenama ugnis.
Krosnis1Kamb6
Kambarys1

Kamb2

Neišeina čia tiesiog vaikščioti. Vis užklumpa koks lietus ar kruša, tai kai kuriuose namuose užtrunku ilgiau. Bandau pajausti, kokie žmonės galėjo čia gyventi. Mąstau apie nenumaldomai lekiantį laiką… Ateina prisiminimai ir apie mano senelių namus…

Įdomūs nerti lovų užtiesalai ir siuvimo mašinos, kurias randu beveik visuose namuose.
SI5 Si3SI6Si7

Pabendrauju su parko gyvūnija 🙂CiucikaiBun

AvinukasPonis3

Ponis1

Išėjus iš parko patraukiu ieškoti autobuso stotelės. Kažkur turi sustoti 51-as autobusas, važiuojantis tiesiai į Korką. Aplekiu kaimelį, bet nepavyksta man surasti tokios stotelės. Tai sulaukiu autobuso 343 atgal į Limeriką. Išlipu centre, dar šiek tiek pasivaikštau, nes autobusas į Korką tik po valandos.
LimerickPilisVakare

Dar pora valandų autobuse ir namie…

Šiandienos maršrutas:
Bunratty

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s