Seniai noriu nuvažiuoti į Dingle pusiasalį. Vis klausinėjau airių, kur yra gražiausia saloje, ne iš vieno girdėjau – Dingle 🙂
Penktadienį pasiimu laisvadienį, ryte sėdu į autobusą, po kelių valandų išlipu Dingle miestuko centre. Įdomu, kad prieš keletą metų buvo daug debatų dėl miestuke pavadinimo. Dėl Gaeltacht (airiškai kalbančio regiono) taisyklių valstybė uždraudė kelio ženkluose naudoti anglišką miesto pavadinimą Dingle. Miestuko gyventojai susirūpino, kad turistams bus sunku surasti Dingle (ant kelio ženklų buvo – An Daingean), tai ant kai kurių ženklų atsirado miesto gyventojų uždėti angliški užrašai 🙂
Užsuku į turistų informacijos biurą paimti kokių žemėlapių ar kitos info. Netyčia nugirstu kalbant apie galimas personalizuotas (angl: custom) ekskursijas po pusiasalį. Sakau, ir aš noriu! Po 20 minučių aš jau mašinoje su pora iš Vokietijos.
Viena įdomiausių ekskursijų! Pirmas sustojimas Ventry grafo sode, prie Ogham akmenų. Gidas aiškina Ogham rašto principus, bandom perskaityti užrašus ant akmenų. Akmenys su Ogham raštais yra pirmieji rašytiniai šaltiniai Airijoje, seniausi datuojami apie 5 a. Ant daugumos akmenų yra vyriški vardai, manoma, kad daugiausiai buvo naudojami žemių valdų žymėjimui.
Gana stiprus lietus, Ventry lordo namą apžiūrim pro langą…
Dingle pusiasalyje yra apie 2000 archeologinių monumentų, ko gero tankiausiai nusėtas “istorija” Airijos regionas. Gaila, ekskursija tik 2 valandų.
Nuostabi pakrantė!
1969 m. čia buvo filmuojamas filmas Ryan’s daughter, gavęs pora Oskarų. Nuo tada ir pradėjo traukti turistų būriai į Dingle pusiasalį.
Dingle pusiasaly nemažai namų priklauso įžymybėms. Pavyzdžiui, anot gido šitas namas prikauso Cranberries daininkei Dolores O’Riordan, kuri neseniai buvo patekus į spaudą…
Eksursijos pabaigoje paaiškėja, kad vairuotojas-gidas yra muzikantas Denis Ryan. Sako, ir aš turiu dukterį :), ji dirba Murphy’s ledainėje, kurioje yra patys geriausi ledai pasauly :)!
Čia yra trumpas ekskursijos variantas su gido daina…
Slankioju Dingle gatvelėm… Pagaunu ir lietaus 🙂
Atvira lauko galerija ant miesto tvoros:
Vakarienei einu į gido rekomenduotą muzikantams priklausantį pub’ą John Benny’s, kur turi būti gyva tradicinė airių muzika.
Jaukus draugiškas pub’as, kol laukiu muzikos ir maisto, pradedu plepėt su prie gretimo staliuko sėdinčiu senuku. Paaiškėja, kad tai į pensiją išėjęs gidas. Sako, apie Dingle žinau viską! Nėr kada net valgyt, kiek neįtikėtinai įdomių istorijų išgirstu! Apie keltus ir seniausius Airijos protėvius iš Iberijos pusiasalio, apie ispanų įtaką Dingle pusiasaly iki šių dienų, apie airių kalbos sugrįžimą į Dingle, apie gidą Ryan ir jo dainuojamas jūros (songs of sea) dainas, ir apie nesuplanuotus magiškus dalykus, kurie kartais nutinka keliaujant…
Šiandien groja pora muzikantų – Niamh Varian-Barry and Matt Griffin.
Pabaigoje koncertas pasidaro labai kamerinis 🙂 Pora muzikantų ir gal kokie 5-6 žiūrovai. Galiausiai užsimezga kalbos… Šalia sėdi amerikietė su airiškomis šaknimis, turinti namą Dingle. Su muzikantais plepam apie lietuvišką muziką, Korką (pasirodo, muzikantė iš ten kilusi), apie panašią Lietuvos ir Airijos istoriją ir t.t. 🙂
Šeštadienio ryte patraukiu pasivaikščiot Dingle pakrante
Blūdiju ramiom gatvelėm. Užeinu išgerti karšo šokolado su rankų darbo Guinness skonio ledais į Murphy’s ledainę. Vietinės keramikės dizaino krautuvėleje neatsispiriu, nusiperku rankų darbo kavos puodelį, dar kuriam laikui smingu knygyne…
Po pietų plaukiu į susitikimą su dar vienu Dingle gyventoju – Fungie 🙂 Sutinku vakarykštę porelę iš Vokietijos. Kartu imam šiandien vienintelę kelionę laivu.
Delfinas Fungie apsigyveno Dingle įlankoje 1984 m. Nuo tada kiekvieną dieną plaukia turistai pabendrauti su delfinu. Gana skeptiškai žiūrėjau į visą tą reikalą. Kažkaip turėjau abejonių dėl to, kad delfinas savo noru “bendrauja” su turistais. Pradžioj buvo toks jausmas, kad delfinas slapstosi ir bando pabėgti nuo laivų… Tačiau kai jau atrodė, kad laivai suka atgal, prasidėjo linksmybės 🙂 Kurį laiką du laivai plaukė lygiagrečiai, tarp jų sukeltų bangų nardė Fungie. Atrodė, lyg lenktyniautų!
Delfinui jau tikrai virš 30 metų, daugiau nei vidutinis gyvenimo amžius, bet manoma, kad jei gali gyventi iki 40-50 m.
Internete pilna straipsnelių apie Fungie: 1, 2, 3 🙂
Grįžinėjam į uostą…
Išlipus į krantą, užsuku trumpam į viešbutį, užkandu, ir į autobusą – dar laukia kelių valandų kelionė namo…